Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dobrovodský šprtec slaví 20 let od svého založení!!!

3. 5. 2011

(mm)

      Šprtec nebo-li stolní hokej kategorie billiard-hockey na Dobré Vodě u Českých Budějovic slaví již 20 let své existence.  6.června 1991 totiž došlo k založení prvního klubu stolního hokeje na jihu Čech – Stolní hokejové ligy České Budějovice. Tým tehdy tvořilo pouhých pět nadšenců – Antonín Duda, Filip Šusta, Daniel Dušák, Daniel Bazala a Miloslav Mach. 

-1992-.jpg 

      V počátcích se jednalo o čistě amatérské, zájmové uskupení lidí, které spojoval pouze zápal pro hru zvanou šprtec. Postupem času začali jeho členové zjišťovat, že počet zájemců o hru roste a proto by bylo zapotřebí tyto lidi podchytit a dále jejich hru rozvíjet. Dobrovodský klub stolních hokejistů navázal v druhé polovině roku 1992 užší spolupráci s Unií hráčů stolního hokeje a od roku 1993 se pravidelně zapojil do jejich soutěží. Od tohoto data též sám začíná organizovat veřejné akce v podobě turnajů jednotlivců. Vůbec prvním počinem byl hned 23.1.1993 turnaj, konaný v tělocvičně ZŠ Suché Vrbné. Toho se zúčastnilo 41 hráčů z celé republiky a mezi nimi i pět výše jmenovaných jihočeských průkopníků Šprtce. Nutno podotknout, že všem bylo tenkrát teprve okolo 15-ti let. Akce dopadla i přes jejich velmi nízký věk po organizační stránce znamenitě a tak bylo zaděláno na trvalé usídlení stolního hokeje v regionu. Vzhledem k nastalé a nevyhnutelné nutnosti dát klubu řád a vést klubové účetnictví se tenkrát ještě Stolní hokejová liga České Budějovice přihlásila pod Sportovní klub Dobrá Voda u Českých Budějovic a stala se tak jedním z jeho oddílů.

 

snimek_008b.jpg

      Postupem času vznikalo v návaznosti na dobrovodský oddíl v regionu mnoho nových a dalších klubů. Pro zajímavost můžeme uvést např. Pirates Tábor, HiPo Strakonice, Husot Strakonice nebo Kaštan Homole či Boršov Migty Pigs. Některé se prosadili až do prvoligové soutěže, jiné se orientovali spíše na regionální působení a vyplnění volného času dětí a mládeže. Žádný z klubů však prozatím nikdy nedosáhl výsledků, jakými se mohla a může pochlubit právě SHL ČB a od r. 1995 její následovník Stolní hokejová liga WIP Reklama Dobrá Voda u Českých Budějovic.

 

 

snimek_018aaa.jpg

      Změna názvu klubu byla nevyhnutelná z ekonomických důvodů a také díky sídlu klubu a jeho zakladatelů. S bezproblémovým chodem a organizací klubu, za které vděčí činitelé výrazně i řadě sponzorů, hlavně pak firmě WIP Reklama, která spolupracuje s klubem od jeho „zrození“ dodnes, a Budějovickému Budvaru, ale i mnohým dalším místním firmám (Auto Tutti Novák, Auto Měšťan, Jihočeský Inzert Expres, Uniko, Zámečnictví – elektro Mach, Klempířství Šálek a dalším), které pomáhaly hlavně v začátcích, se postupem času začaly dostavovat i první úspěchy. Ty se každým rokem rozšiřovaly a množily. Nemalou měrou se na nich podepsala i spolupráce a podpora ze strany domovské obce – Dobré Vody u Českých Budějovic a také od provozovatelů místního, kdysi prosperujícího, hotelu Emauzy. Díky pochopení pana Hudečka a později pana Zity zde měl oddíl stolního hokeje z důvodu absence svých vlastních hracích prostor od roku 1996 do roku 2007 dočasný azyl.

 

      Jihočeská šprtcová jednička, jak můžeme klub z Dobré Vody bez nadsázky nazvat, získala za dvacet let působení mimo mnoha stříbrných a bronzových medailí i osm titulů mistrů České republiky v soutěžích družstev, čtyřikrát se stala vítězem Českomoravského poháru družstev a sedmkrát dokonce ovládla Evropu, když vybojovala pro Českou republiku a svou obec Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ). 

IMG_5016.JPG 

      K tomu je ale samozřejmě třeba přičíst i nespočet titulů a prvenství v soutěžích jednotlivců. WIP Reklama má ve svém středu např. šest mistrů ČR (Antonín Duda, Petr Honsa, Miloslav Mach, Martin Pařez, Václav Zíka a Jiří Honsa), pět vítězů Českého poháru (Petr Honsa, Josef Odradovec, Martin Pařez, Václav Zíka a Jiří Honsa), tři mistry Evropy (Petr Honsa, Miloslav Mach a Václav Zíka) atd., atd…

      Úspěšnost hráčů klubu šla postupně dokonce tak daleko, že od roku 2004 se Stolní hokejová liga WIP Reklama Dobrá Voda u Českých Budějovic pyšní z historického hlediska titulem nejúspěšnějšího klubu stolního hokeje v ČR i Evropě. A vzhledem k tomu, že tuto nálepku si dobrovodští hráči drží doposud, není se asi možné divit, že klub z jihu Čech je i pravidelným dodavatelem hráčů pro reprezentační tým České republiky. Například v tomto roce, kdy se na konci května hraje evropský šampionát v ruském Petrohradě, byli do pětičlenného reprezentačního mužstva, které bude hájit barvy České republiky, nominováni dva hráči z českého jihu – Miloslav Mach a Petr Honsa.

 

dsc01063.jpg

 

      Samozřejmě se klub také aktivně zapojuje i do pořádání akcí. Rok co rok se uskutečňují na Dobré Vodě zápasy soutěží družstev i turnaje jednotlivců. Ty bývají zpravidla vždy zpřístupněny nejen registrovaným hráčům, ale i zájemcům ze strany amatérských hráčů a diváků. „Svět šprtce“ si tak může vyzkoušet doslova každý!

 

p1010586.jpg

      Od léta roku 2007 navíc oddíl stolního hokeje  disponuje zcela novou klubovnou (hernou), která se nachází ve sportovním areálu na Dobré Vodě a kde se nejen pořádají veřejné akce stolního hokeje (turnaje, 1. a 2. liga družstev), ale kde hráči Stolní hokejové ligy WIP Reklama Dobrá Voda mají i ideální podmínky pro klubovou soutěž, přípravu a trénink. Klubovnu nechala jako součást tribuny pro fotbal a šaten pro hokejbal vybudovat obec Dobrá Voda a za to jí patří obrovský dík. Vyznavači billiard – hockeye se tak po dlouhých letech dočkali „své vlastní vysněné herny“ a získali tak důstojné prostředí pro reprezentaci svojí, klubu, obce i kraje.

 

P1010971a.jpg 

      Novou klubovnou tak vznikl prostor i pro další rozvoj členské základny na Dobré Vodě. Šprtcový oddíl ve spolupráci s místní ZŠ zorganizoval kroužek stolního hokeje pro školní děti, kde své zkušenosti z vrcholných akcí se snaží svým následovníkům předávat přímo hráči prvoligového týmu. Pokud mladí hráči vydrží a šprtec je okouzlí tak, jako jejich předchůdce, může se tak v dohledné době stát třeba i to, že z žáčků stolního hokeje se stanou kolegové na soupisce prvoligového týmu!

 

p1010585.jpg